Łożyska stożkowe

Zajmujemy się sprzedażą łożysk stożkowych, czyli takich łożysk, które stosuje się wtedy, gdy na wały oddziałują jednocześnie siły promieniowe oraz osiowe. Łożyska stożkowe są łożyskami tocznymi wykorzystywanymi do przenoszenia złożonych obciążeń poprzecznych oraz wzdłużnych, choć obciążenia wzdłużne mogą być przenoszone wyłącznie w jednym kierunku. Z tego powodu elementy te stosowane są w parach na jednym wale bądź w formie złożeń łożyskowych. Podzespoły te wyposażone są w stożkowe bieżnie na pierścieniu zewnętrznym i wewnętrznym. Pomiędzy łożyskami stożkowymi umieszcza się wałeczki, również w kształcie stożka. Przenoszenie obciążeń złożonych, a więc działających w tym samym czasie obciążeń osiowych i promieniowych, odbywa się w płynny sposób, z optymalnym toczeniem i niewielkim tarciem. Im większy kąt działania α, tym większa zdolność łożysk stożkowych do przenoszenia obciążeń.

Rodzaje łożysk stożkowych

Oferujemy Państwu cztery rodzaje łożysk stożkowych wykonanych z doskonałej jakości materiałów. Umożliwiamy dobranie ich formy oraz rozmiaru w taki sposób, aby odpowiadały potrzebom i wymaganiom klienta. Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat oferty łożysk stożkowych, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z naszymi specjalistami.

Firma Walor sprzedaje:

  • łożyska stożkowe jednorzędowe;
  • zespoły łożysk jednorzędowych;
  • łożyska stożkowe dwurzędowe;
  • łożyska stożkowe czterorzędowe.

Jednorzędowe łożyska stożkowe w większości przypadków nastawia się w stosunku do drugiego łożyska. Mają one podobne właściwości do łożysk kulkowych skośnych jednorzędowych, jednakże są bardziej uniwersalne, a ich zakres stosowania jest zdecydowanie szerszy. Łożyska dwurzędowe są zbudowane z podwójnego pierścienia zewnętrznego oraz dwóch pojedynczych zespołów wewnętrznych. Są przystosowane do przenoszenia zarówno większych obciążeń, jak i również złożonych – promieniowych i osiowych. Łożyska czwartorzędowe charakteryzują się znacznie większą trwałością niż łożyska standardowe.

Zastosowanie łożysk stożkowych

Łożysk stożkowych używa się w większości gałęzi przemysłu, w szczególności w maszynach o złożonym obciążeniu. Wykorzystuje się je na przykład do produkcji pojazdów szynowych i komponentów walcarek, a także w motoryzacji, między innymi w skrzyniach biegów i piastach samochodów, oraz wielu innych branżach. Są stosowane wszędzie tam, gdzie na wałach występują siły osiowe i promieniowe, których nie mogą przenieść łożyska kulkowe. Łożyska stożkowe są typowymi elementami dzielonymi, co oznacza, że mogą być swobodnie rozłączane. Możliwe jest więc rozdzielanie pierścienia wewnętrznego od zewnętrznego wraz z elementami tocznymi oraz koszykiem, co znacznie ułatwia ich montaż. Trzeba jednak pamiętać, że specyficzna konstrukcja niesie za sobą konieczność regulacji luzu pomiędzy pierścieniami łożyska, a także sprawia, że niemożliwe jest wbudowanie w nie uszczelnień. To powoduje, że niezbędne jest ich optymalne i regularne smarowanie, a zarazem skuteczne zabezpieczenie podzespołów przed wypływającym smarem, łożyska stożkowe są bowiem osadzone w specjalnych oprawach bądź zamkniętych komorach.

Obecnie nie posiadamy w sprzedaży produktu tej kategorii

Sprawdź produkty w kategorii nadrzędnej