Pasy zębate

Oferujemy pasy zębate wykonane z elastycznego, a jednocześnie odpornego na ścieranie materiału – poliuretanu, który zapobiega gromadzeniu zanieczyszczeń i jest wytrzymały na działanie szkodliwych środków chemicznych. Pasy, które sprzedajemy, docinane są z rękawa, co oznacza, że ich szerokości i długości dostosowujemy indywidualnie do Państwa potrzeb i oczekiwań. Jest to innowacyjna technologia, umożliwiająca cięcie pasów różnej szerokości z rękawa, które są przystosowane nie tylko do standardowych przekładni pasowych, ale także takich o niestandardowych szerokościach. Pasy zębate tym się różnią od pasów klinowych, że podczas ich działania nie dochodzi do poślizgu między paskiem a kołem.

Nasi pracownicy z przyjemnością udzielą Państwu porad przy wyborze odpowiedniego modelu paska. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących oferty zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Do czego używa się pasów zębatych?

Pasy zębate znajdują szerokie zastosowanie między innymi w tworzeniu precyzyjnych, cichobieżnych i wydajnych przekładni o dużej stabilności i płynności pracy. Wykorzystuje się je przeważnie tam, gdzie niezbędna jest synchronizacja układu oraz wysoka wydajność napędu. Ich atutem jest możliwość bardzo szybkiego przyspieszania bez ryzyka poślizgu. Specjalna struktura pasków zębatych pozwala także na nagłe zmiany kierunku oraz prędkości, przy jednoczesnym zachowaniu właściwej pozycji na przenośniku. Sprawdzają się także przy przenoszeniu mocy w pojazdach, maszynach i urządzeniach przemysłowych, w tym wentylatorach, wiertarkach, szlifierkach, obrabiarkach, kosiarkach, maszynach papierniczych i drukarskich, małych elektrowniach wodnych, maszynach do obróbki drewna oraz taśmach bagażowych na lotniskach i dworcach.

Rodzaje pasów zębatych

Pasy zębate dzielimy na trzy grupy, do których zaliczamy:

  • pasy o podziałce calowej;
  • pasy o podziałce metrycznej;
  • pasy specjalne.

Do tych pierwszych zaliczane są modele, których parametry podawane są w calach, w tym między innymi: XL, L, H, XH, HXL, DL i DH. Pasy o podziałce calowej współpracują z kołami zębatymi calowymi, a także funkcjonują w ramach technologii calowej przekładni pasowych. Nie są wykonane z poliuretanu, lecz z neoprenu, cechując się o wiele większą nośnością niż typowe pasy poliuretanowe. W tej grupie znajdują się także dwustronne pasy zębate. Podziałkę metryczną mają natomiast pasy T5, T10, T20, AT5, AT10, AT20, ATK5, ATK10, 5M, 8M, 14M, które są dostępne zarówno w wersji bezkońcowej, jak i łączonej. Pasy metryczne mają charakter bezobsługowy, tak jak pasy calowe. Analogicznie do poprzedniej grupy, istnieją też modele dwustronne z podziałką metryczną. Pasy zębate dwustronne cechują się:

  • dwukrotną mocą znamionową;
  • wyjątkowo silną mocą przekazywania obciążeń;
  • odpornością na przeskok zębów, która umożliwia bezpoślizgowy napęd.

Dwustronne pasy zębate mają zastosowanie przede wszystkim w nietypowych przekładniach pasowych. Pracują one jednocześnie na obu kołach zębatych, na których dochodzi do zmiany kierunku ruchu przekładni. Takie rozwiązanie jest często wdrażane w maszynach rolniczych i służących do produkcji drewna, ponieważ tam właśnie potrzeba zmiany kierunku przekładni niesie za sobą konieczność uruchomienia drugiego wieńca kół zębatych. Pasy te stosowane są w układach, w których zmiana kierunku ruchu przekładni jest koniecznością. Do pasów zębatych specjalnych zalicza się natomiast modele o oznaczeniach: F2 F2,5 F3 oraz Eagle.

Obecnie nie posiadamy w sprzedaży produktu tej kategorii

Sprawdź produkty w kategorii nadrzędnej