Do czego służą tzw. simmeringi?

Komentarz: 0 Trafienie: 848

Maszyny, które są wyposażone w obracające się elementy, nie mogłyby działać poprawnie, gdyby nie skuteczne uszczelnienia, które zabezpieczają je przed wyciekiem olejów czy smarów. Możemy wyróżnić kilka elementów, które są do tego wykorzystywane. Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań jest zastosowanie pierścieni uszczelniających, czyli tak zwanych simmeringów. Z czego są zrobione, jakie funkcje pełnią i w jakich branżach są najczęściej wykorzystywane?

Czym właściwie są simmeringi i gdzie się je montuje?

Pierścienie uszczelniające to obok uszczelnień hydraulicznych jedne z najczęściej wykorzystywanych elementów do zabezpieczania czy uszczelniania obracających się elementów w maszynach. Simmering składa się z wargi uszczelniającej wałek i zewnętrznej części w kształcie walca. Ich zewnętrzna część najczęściej jest wykonana z blachy powleczonej elastomerem, natomiast w środku znajduje się warga uszczelniająca. Możemy wyróżnić dwa rodzaje omawianych pierścieni uszczelniających:

  • simmeringi typu A, czyli jednowargowe,
  • simmeringi typu AO, czyli wyposażone w dodatkową wargę przeciwpyłową.

Jak działają simmeringi i do czego są wykorzystywane?

Mechanizm działania simmeringów polega na tym, że element pracuje w warstwie smarnej, przy czym ważne jest ustalenie właściwej siły promieniowej, która z jednej strony zapewni pożądany poziom szczelności, a z drugiej nie doprowadzi do obniżenia żywotności uszczelnienia. W praktyce wygląda to w taki sposób, że podczas pracy urządzenia pierścień uszczelniający jest dociśnięty do powierzchni wału, a olej smarujący nie wydostaje się z uszczelnienia. Funkcja, którą pełnią simmeringi jest niezwykle ważna. Ich zastosowanie jest szerokie, cieszą się szczególnie dużą popularnością w kilku branżach:

  • w przemyśle maszynowym,
  • w urządzeniach AGD,
  • w przemyśle motoryzacyjnym.

Oprócz tego przydają się również wszędzie tam, gdzie niezbędne jest uszczelnienie osi albo wału. Bardzo ważne jest, aby dobrać je odpowiednio do miejsca przeznaczenia i warunków, ponieważ tylko w takim przypadku zapewnią bezpieczną pracę i zminimalizują ryzyko awarii urządzenia spowodowane wyciekiem smaru czy oleju.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień