Zastosowanie łańcuchów napędowych

Komentarz: 0 Trafienie: 518

Urządzenia mechaniczne wykorzystują różne metody przekazywania mocy. Stosuje się rozwiązania polegające na montowaniu przekładni i wałów napędowych, w wielu aplikacjach są stosowane pasy napędowe, np. w postaci pasków klinowych czy zębatych. Dość często korzysta się z wszelkich rodzajów taśm napędowych. W niektórych maszynach moc jest przenoszona za pośrednictwem sprężonego powietrza lub czynnika hydraulicznego. Jednym z najpopularniejszych i dających najlepsze efekty rozwiązań jest jednak stosowanie łańcuchów napędowych. Spójrzmy, na jakiej zasadzie działają urządzenia korzystające z łańcuchów i gdzie się je najczęściej stosuje.

Jak działają łańcuchy napędowe?

Łańcuchy napędowe są jednym z najtrwalszych sposobów przekazywania mocy w różnego typu maszynach. Składają się z ogniw, które są ze sobą połączone w taki sposób, że łańcuch może się bez przeszkód zginać w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu napędzającego go koła zębatego. Najczęściej stosowane są łańcuchy typu drabinkowego. Są one zbudowane z dwóch równoległych rzędów bocznych płytek, które są wzajemnie połączone za pomocą tulejek bądź rolek. W różnych zastosowaniach spotyka się łańcuchy o różnej liczbie rzędów. Łańcuch jednorzędowy oznacza jeden rząd rolek lub tulejek, zakończony płytkami po każdej ze stron. W łańcuchu dwurzędowym będziemy mieli do czynienia z dwoma rzędami rolek/tulejek i trzema rzędami płytek – po obu bokach oraz między sąsiadującymi tulejkami/rolkami.

Zalety i użycie łańcuchów napędowych

Największymi zaletami łańcuchów napędowych jest to, że mogą pracować z dużymi prędkościami, w wysokiej temperaturze oraz być wykorzystywane do przenoszenia dużych mocy. Ważne jest również to, że łańcuchy są odporne na zużycie i mogą być eksploatowane przez długi czas.

Łańcuchy są wykonywane z metalu, najczęściej z różnych stopów stali. Dzięki temu ich właściwości mogą być ściśle dopasowane do potrzeb danego zastosowania. Stal wykorzystywana przy produkcji łańcuchów może być odporna na działanie kwasów, wysokiej temperatury lub na korozję. Istnieje też możliwość ich dodatkowego utwardzenia przez obróbkę cieplną czy nanoszenie specjalnych powłok.

Łańcuchy napędowe są powszechnie używane w pojazdach – samochodach, motocyklach, rowerach, śmigłowcach i samolotach. Stosuje się je również w rozmaitych maszynach i urządzeniach od silników po rozmaite przekładnie. Łańcuchy znajdziemy również m.in. w maszynach budowlanych, rolniczych, robotach przemysłowych, przenośnikach transportu bliskiego, wózkach widłowych, windach lub wszelkiego rodzaju podajnikach.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień