Charakterystyka łożysk kulkowych

Komentarz: 0 Trafienie: 1520

Łożyska są stosowane wszędzie tam, gdzie w maszynach używa się elementów ruchomych, które obracają się z dużą prędkością lub są poddawane sporym obciążeniom. Rolą łożysk jest zmniejszanie pojawiającego się tarcia oraz temperatury pracy całego podzespołu. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem łożysk są tradycyjne łożyska kulkowe w różnych odmianach. Sprawdźmy, jaka jest ich budowa i największe zalety.

Budowa i rodzaje łożysk kulkowych

Łożysko kulkowe ma budowę charakterystyczną dla większości łożysk tocznych. Między pierścieniem zewnętrznym a wewnętrznym znajdują się w nim elementy toczne w postaci kulek, które są osadzone w utrzymującym je we właściwych miejscach koszyku. Kulki pracują, poruszając się po specjalnie ukształtowanych elementach pierścieni zwanych bieżniami.

Istnieją różne specjalne odmiany łożysk kulkowych – można spotkać łożyska jedno i dwurzędowe. Te ostatnie mogą występować w wariantach pracujących jako łożyska wahliwe, które umożliwiają zmianę położenia osi obrotu. Łożyska kulkowe mogą mieć również różne ukształtowane pierścienie i bieżnie. Dostępne są np. łożyska skośne, przeznaczone do pracy w parach, podobnie jak łożyska stożkowe. Produkuje się również łożyska kulkowe wzdłużne jedno lub dwukierunkowe, a także łożyska kulkowe w wariantach samonastawnych, które są przystosowane do pracy ze znacznymi odchyleniami osiowymi.

Cechy łożysk kulkowych

Zwykłe łożyska kulkowe to konstrukcje, które gwarantują bardzo niski współczynnik tarcia, za sprawą bardzo ograniczonej powierzchni styku kulek z bieżniami. Ich zaletą jest to, że mogą pracować z bardzo dużymi prędkościami obrotowymi, a przy tym nie emitują zbyt wielkiej ilości hałasu. Do ich mocnych stron należy również zaliczyć bardzo efektywne uszczelnienie.

Łożyska kulkowe są chętnie używane w konstrukcji rozmaitych urządzeń, ze względu na swoje dobre parametry użytkowe, a jednocześnie prostą konstrukcję i niewielkie koszty zakupu. Różne odmiany łożysk tego typu mogą być stosowane w konstrukcjach wymagających rozmaitych parametrów pracy – od dużej sztywności, jak w przypadku łożyska dwurzędowego zwykłego, po wysoką elastyczność przy łożyskach wahliwych.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień