Łożyska ślizgowe

Nasza oferta obejmuje łożyska ślizgowe, czyli łożyska będące podstawowym elementem układu mechanicznego. Wykorzystywane są w wielu branżach oraz gałęziach przemysłu. Ich zadaniem jest umożliwianie ruchu obrotowego różnych elementów maszyn oraz przenoszenie dużych obciążeń statycznych i dynamicznych. Łożyska ślizgowe możemy rozróżnić pod względem kierunku obciążenia:

  • łożyska ślizgowe poprzeczne,
  • łożyska ślizgowe wzdłużne,
  • łożyska ślizgowe skośne.

Łożyska ślizgowe można podzielić również na hydrostatyczne, hydrodynamiczne, olejowe, suche i powietrzne.

Zastosowanie łożysk ślizgowych

Oferowane łożyska ślizgowe dostępne w różnych wersjach mają wszechstronne zastosowanie. Najczęściej stosowane są do konstrukcji, które wymagają szczególnej precyzji oraz w sytuacjach, gdy konieczna jest redukcja hałasu wału. Znajdują zastosowanie również w małych układach o niewielkim obciążeniu.

Należy pamiętać, że łożyska ślizgowe wykonane z metalu wymagają regularnego smarowania. Wpływa to m.in. na mniejszy hałas, obniżenie temperatury oraz dłuższą żywotność elementu.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty, a w przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z firmą.

Czym smarować łożyska ślizgowe?

Użycie nieodpowiedniego środka do smarowania łożysk ślizgowych może mieć fatalne konsekwencje. W skrajnych przypadkach podzespół ulegnie całkowitemu zniszczeniu i konieczna będzie jego wymiana na nowy. Do mniej poważnych skutków użycia złego środka smarnego zaliczamy z kolei głośniejsze, niż ma to zwykle miejsce działanie, wyższą pracę temperatury łożysk czy skrócenie ich żywotności. Przy użyciu jakich produktów należy zatem konserwować omawiane części. Wskazane jest do tego zastosowanie specjalistycznych smarów. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma ich skład. Najlepszej jakości środki stanowią mieszaninę:

  • smaru stałego,
  • mydła,
  • wosku,
  • stałego kwasu tłuszczowego,
  • oleju mineralnego.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie wszystkie łożyska ślizgowe wymagają smarowania. Kiedy nie trzeba tego robić? Między innymi wtedy, gdy posiadają Państwo komponenty wykonane z tworzyw sztucznych. W ich przypadku użycie jakichkolwiek środka jest wręcz zabronione, gdyż mogłoby to spowodować zmianę ich plastyczności.

Zobacz również: łożyska stożkowe

Obecnie nie posiadamy w sprzedaży produktu tej kategorii

Sprawdź produkty w kategorii nadrzędnej