Gdzie sprawdzają się opaski ślimakowe?

Comment: 0 Hit: 50

Opaski służą do mocowania przewodów i wykonywania szczelnych połączeń w różnego rodzaju instalacjach. Charakteryzują się nieskomplikowaną konstrukcją i prostym zastosowaniem, co idzie w parze z dużą wytrzymałością i wszechstronnością użycia. Tutaj przeczytasz, czego zbudowane są tego typu produkty i gdzie się je stosuje.

Budowa i funkcje opasek ślimakowych 

Opaski ślimakowe są to specjalne zaciski regulowane za pomocą śruby, którą przykręca się śrubokrętem. Przy ich użyciu łączy się węże z króćcami w instalacjach wodnych, powietrznych i gazowych. Występują one w różnych średnicach i szerokościach taśm. Dobór zależny jest oczywiście od szerokości rury, którą trzeba zmierzyć suwmiarką. Opaski ślimakowe najczęściej produkuje się ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej, choć są także w sprzedaży modele ze stali chromowanej i chromowo-niklowej. Są to materiały, które sprawdzają się przy różnych temperaturach, dużych ciśnieniach oraz w kontakcie z wilgocią. Obejmy ślimakowe stosuje się przy stałej sile nacisku, a więc bez wahań temperatury i ciśnienia. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość swobodnego dokręcania nacisku, jak również demontażu bez niszczenia. Można więc uznać, że są to produkty wielokrotnego użytku.

Dopasowanie opasek ślimakowych do zastosowania 

Na rynku są dostępne modele z asymetrycznym uzębieniem oraz zaokrąglonymi i zagiętymi ku górze brzegami. W ten sposób zabezpiecza się przewód przed uszkodzeniami, które mogą pojawić się podczas montażu. Opaski ślimakowe wykorzystuje się w bardzo wielu branżach. Za ich pomocą łączy się węże w przemyśle lotniczym, morskim, spożywczym, chemicznym i motoryzacyjnym. Są także nieodłączną częścią sektora ogrodniczego i rolniczego. Ich skuteczność jest jednak uzależniona od tego, gdzie dana opaska ma być stosowana. Opaski ślimakowe są odporne na obrażenia mechaniczne, działanie rozpuszczalników, smarów i wody morskiej. Stal nierdzewna pozwala stosować je także w środowiskach silnie agresywnych chemicznie. Najpopularniejsze i przy tym niedrogie są opaski ocynkowane.

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday January February March April May June July August September October November December