Jakie funkcje pełnią pasy zębate?

Comment: 0 Hit: 44

Specjalistyczne pasy zębate funkcjonują jako elementy przekładni. Doposażenie maszyny w te części znacznie poprawia jej parametry, w tym wydajność, a dla operatora oznacza bardziej komfortową i intuicyjną obsługę. Aby móc w pełni cieszyć się potencjałem pasów zębatych, trzeba wybierać je mądrze w oparciu o rodzaj sprzętu, z jakim będą współpracowały. Równie istotne jest zdefiniowanie oczekiwań względem tego podzespołu i finalnego kształtu całej konstrukcji. To możliwe, dzięki dużej różnorodności elementów o odmiennych parametrach do wyboru.

Rola pasów zębatych

Pasy zębate znajdują szereg zastosowań we współczesnych konstrukcjach przekładni. Są wykorzystywane m.in. do:

  • bardzo szybkiego przyspieszania przy niewielkim ryzyku poślizgu,
  • nagłego zmieniania kierów oraz prędkości, co nie wpływa na pozycję na przenośniku,
  • przenoszenia mocy w pojazdach, maszynach czy urządzeniach przemysłowych.

Ze względu na mnogość i szerokie spektrum zastosowań, pasy zębate w konkretnej wersji znajdują zastosowanie w elektronarzędziach – wentylatorach, wiertarkach, szlifierkach. Są też często spotykane w obiektach takich jak małe elektrownie wodne, maszyny do obróbki drewna czy na dworcach i lotniskach do napędzania taśm bagażowych.

Charakterystyka pasów zębatych

Pasy zębate mają pozytywny wpływ na działanie całej przekładni.  Poprawiają jej wydajność, stabilność, a także płynność pracy. Jednocześnie są cichobieżne, więc nie powodują nadmiernego hałasu w miejscu, gdzie zostaną zainstalowane.

Omawiane elementy występują w kilku wersjach do wyboru. Podstawowy podział zakłada rozdzielenie pasów zgodnie z ich konstrukcją oraz przeznaczeniem. Znane są:

  • pasy o podziałce calowej – parametry podawane są w calach. Dostępne wersje to m.in. XL, L, H, XH, HXL, DL i DH. Należą do nich pasy dwustronne,
  • pasy o podziałce metrycznej – dwustronne pasy zębate z podziałką metryczną T5, T10, T20, AT5, AT10, AT20, ATK5, ATK10, 5M, 8M, 14M. Poszczególne modele występują w wersji bezkońcowej i łączonej,
  • pasy specjalne - F2 F2,5 F3 oraz Eagle.

Zalety pasów zębatych

Pasy zębate mają szereg zastosowań, ponieważ wykazują się wysoką odpornością na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Modele poliuretanowe są dodatkowo wytrzymałe na oddziaływanie związków chemicznych, dlatego pracują długo i niezawodnie. W przeciwieństwie do pasów klinowych są bardziej elastyczne, odporne na uszkodzenia i niewymagające skomplikowanej konserwacji (smarowania). Wspomniana już cicha praca, a także niskie koszty zakupu i utrzymania czynią je jednymi z najchętniej wybieranych podzespołów w branży.

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday January February March April May June July August September October November December