Jakie materiały wykorzystuje się w produkcji pasów napędowych?

Komentarz: 0 Trafienie: 1232

Najważniejsze właściwości pasów napędowych to elastyczność, wytrzymałość mechaniczna, odporność na trudne warunki pracy i precyzyjne przenoszenie napędu. 

Wybierając pas napędowy, warto dokładnie zapoznać się ze specyfiką materiałów, z jakich został wykonany. W naszym asortymencie dostępne są:

  • Pasy owijane – zbudowane z nakładki, kordu, owijki i rdzenia. Owijka jest tkaniną bawełnianą lub bawełniano-poliestrową i może być dodatkowo powlekana.
  • Pasy bezowijkowe – powstają między innymi z kauczuku EPDM z wypełnieniem tekstylnym.
  • Pasy zębate – powstają z gumy i poliuretanu, a wzmocnienie stanowi kord stalowy, włókno szlachetne oraz kevlar lub włókna węglowe.
  • Pasy klinowe – wytwarzane są głównie z neoprenu i wzmacniane kordem poliestrowym lub aramidowym.

Podstawowym materiałem, z którego powstają pasy, jest guma, natomiast wzmocnienia kompozytowe to włókna o dużej wytrzymałości na rozciąganie, a owijka to zwulkanizowana tkanina płócienna.

Budowa pasów napędowych

Pasy gumowe powstają przeważnie z nagumowanych tkanin kordowych – bawełnianych, poliamidowych i poliestrowych, które zawija się na brzegach, aby uniknąć strzępienia. Kord stalowy, poliestrowy lub aramidowy wzmacnia strukturę pasów. Pasy tekstylne natomiast powstają z tkanin impregnowanych gumą i przenoszą niewielkie obciążenia. Z kolei pasy napędowe z tkanin pokrytych kauczukiem to pasy balatowe, które często stosuje się w środowiskach wilgotnych. Do produkcji pasów z tworzyw sztucznych najczęściej wykorzystywany jest poliester i poliamid.

Pasy klinowe dzielą się na pasy okryte i pasy ze ściętymi bokami i są pokryte tkaniną owijkową. Powstają głównie z kauczuków syntetycznych chloroprenowych oraz kordów poliestrowych i tkanin bawełnianych.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień